poniedziałek, 6 stycznia 2020

Podnoszenie kwalifikacji - darmowe i płatne sposoby!

Czołem! Dzisiaj, tak jak obiecałem na Instagramie wpis dotyczący podnoszenia swoich kwalifikacji poprzez darmowe i płatne sposoby. 
Nie ukrywam, że będą one bardziej skupione na tym, jak być lepszym pracownikiem, bardziej wartościowym obiektem na rynku pracy, lecimy! 

Darmowe sposoby:

1) Wiedza online

Zawsze mnie wkurzało, jak ktoś mówił mi, że jeśli czegoś chcę się nauczyć to mogę poszukać w internecie, jednak faktycznie jest to bardzo wartościowe narzędzie, które nauczy was dużo, jeśli tylko będziecie chcieli odpalić rozmaite portale zamiast Facebooka.

Najlepsze źródło według mnie to YouTube: Głównie ze względu na fakt, że uczymy się więcej jednocześnie słuchając i oglądając oraz ze względu na to, że łatwiej techniczną wiedzę odwzorować poprzez filmik niż fora branżowe, gdzie wypowiadają się anonimowi „specjaliści".

Jest to darmowa skarbnica wiedzy, z której korzystam od lat, żeby rozwijać swoją głowę oraz finansową inteligencję, o której tyle wspomina Robert Kiyosaki poświęcając na to kilka rozdziałów w swoich książkach.

2) Rozmawianie z mądrzejszymi od siebie

Kolejny łatwy punkt, jednak niezwykle ważny. Jest takie mądre powiedzenie, o którym ostatnio przypomniał mi kolega z pracy: „Jeżeli jesteś najmądrzejszą osobą w pokoju to znak, że jesteś w niewłaściwym pokoju". Świetnie odnosi się to do pracy etatowej/ korporacyjnej, gdzie mając wiedzę i odpowiednie predyspozycje powinieneś nieustannie iść do przodu.

Wracając do tematu...

Pytaj, pytaj i jeszcze raz pytaj, bądź głodny wiedzy, doświadczeń od specjalistów, którzy w branży zrobili już wszystko, co jest możliwe.

3) Audiobooki i książki pdf

Masz ciągłą wymówkę, że brakuje Ci pieniędzy na książki i audiobooki?

Na internecie są setki stron, na których możesz pobrać sobie takie rozmaite źródła wiedzy, a później wykorzystywać je w praktyce, bo taki jest zamysł książek, że nie chodzi o czytanie, tylko działanie.

Nawet jeśli nie dostaniesz awansu, bo przeczytałeś lub usłyszałeś sto książek/audiobooków, to nastąpią takie zmiany w twojej głowie, że bez problemu w przyszłości przełożysz to na wyniki i swoją motywację do działania.


4) Szkolenia, jednodniowe seminaria, spotkania branżowe

Wielu z was może mi zarzucić, że takie rzeczy są płatne i nie ma opcji znaleźć czegoś darmowego.

Powiem wam z własnego doświadczenia, że tylko za nieliczne formy dokształcania się musiałem zapłacić, 90% zdobytych certyfikatów, nabytej wiedzy oraz doświadczenia były bezpłatne. Wystarczy ruszyć głową, telefonem i zobaczyć co mają do zaoferowania uczelnie/młyny wiedzy/organizacje/warsztaty przedsiębiorczości itp. do zaoferowania. W dodatku pewnie macie setki znajomych na Facebooku, warto zapytać i poprosić o wkręcenie was do grona osób, które uczęszczają na takie eventy. Wybieraj takie, które przyczynią się do rozwijania twojej wiedzy/zainteresowań oraz oferują certyfikaty, ponieważ w przyszłości mogą okazać się dla Ciebie zbawienne i kluczowe, gdy chodzi o wpływ na rozwój ścieżki kariery.

5) Blogi oraz grupy branżowe

Tutaj musisz być ostrożny. Wybieraj tylko tych twórców, którzy nie starają Ci się nic wcisnąć, lecz faktycznie podzielić się swoimi doświadczeniami i wiedzą. Jeśli zauważysz, że taka osoba próbuje na siłę wciskać Ci swoje produkty lub usługi, to prawdopodobnie nie nauczysz się od niej nic wartościowego. Wiadomo, własna społeczność to miejsce sprzedażowe, jednak musisz być pewny, że chociaż częściowo zależy twórcy na twoim rozwoju, inaczej nie ma to sensu.

Grup branżowych jest bardzo dużo na portalach: Facebook, LinkedIn

Płatne sposoby:

1) Seminaria kilkudniowe lub zagraniczne, szkolenia na duże skalę.

Analogicznie jak do darmowych szkoleń są również płatne. Różnią się sposobem promocji oraz zazwyczaj są kilkudniowe lub prowadzone na bardzo dużą skalę. Tutaj ceny wahają się od kilkuset do kilkunastu tysięcy za szkolenie, sam musisz ocenić, czy nabyta tam wiedza będzie warta swojej ceny.

2) Szkolenia online

To aktualnie najbardziej powszechne i najczęściej wybierane przez konsumentów działania. Możesz zajmować się takim szkoleniem w domu, przez laptopa siedząc wygodnie w łóżku.

Nigdy jeszcze nie skorzystałem z takiego szkolenia, więc nie powiem wam, czy są dobre, czy złe. Wiem jedno: kosztują fortunę!

3) Papierowa oraz elektroniczna książka edukacji:

Tutaj chciałbym poświęcić najwięcej czasu. Od kilku lat nie wyobrażam sobie życia bez książek. Teraz w moje życie wprowadzam również podcasty. Słucham ich robiąc obiad, podczas prysznica, wykonując domowe obowiązki. Tak niewiele potrzeba, żeby rozwijać siebie oraz swoje kwalifikacje.

Gorąco nakłaniam Cię, abyś spróbował/spróbowała książki lub podcastu, który będzie ściśle związany z twoją branżą lub zainteresowaniami. Może uratuję tym więcej niż jedno istnienie. 

Jeśli macie jakieś inne pomysły możecie pochwalić się nimi w komentarzach, żeby pomóc innym stać się najlepszą wersją siebie!

Do zobaczenia na następnym wpisie!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Co sądzisz o tym artykule?